Morčátka

                                            O morčátkách

zde naleznete vše o plemenech, které chovám, tak neváhejte a čtěte ;) 

 

 Zde naleznete snad skoro vše o morčátkách. Něco z historie, pořízení, krmení, vitamíny, minerály, ubytování , péče, rozmnožování a výstavy.

Morče

velmi milým společníkem, zřídka kousne a péče o něj je snadno zvládnutelná.
Morče pochází z Jižní Ameriky (Peru, Chile...). Kde dodnes slouží jako potrava. V přírodě morče žijí ve skupinkách, proto když si pořizujeme morčátko samotné musíme se mu dosti věnovat a nahradit mu společnost ostatních morčátek.
Do Evropy se morčata dostala v 16.stol. díky holandským mořeplavcům.

                                                                                                                                                                                                                                  Teď několik zakladních čísel ze života:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           porodní hmotnost 50 - 120g (může být i vyšší)
tělesná hmotnost dospělých 700 - 1300g
pohlavní dospělost u samic 8-10 týden
pohlavní dospělost u samců 4-8 týden
interval mezi jednotlivými říjemi 13 - 20 dní
délka gravidity 58 - 72 dní
věk při odstavu 4 týdny
tělesná teplota 37 - 39°C
dech 100 - 150/min.
tep 300/min.
objem krve 5 - 7ml/100g ž. hm.
erytrocyty (červené krvinky) 4,5 - 7o106/mm3
leukocyty (bílé krvinky) 5 - 12o103/mm3
hemoglobin (červené krevní barvivo) 11 - 15g/100ml
bilirubin (žluté žlučové barvivo) 0,24 - 0,3mg/100ml
glukosa 50 - 120mg/100ml


Říje trvá u samic asi 50 hodin. Ovulace se objevuje asi 10 hodin od začátku říje. Spermie jsou schopné oplodnit vajíčko do 15 hodin. Ideální věk samice pro první připuštění je 5-6 měsíců. POZOR:Samička musí mít své první mladé do 1 roku,mezi 7 a 12 měsícem věku dochází k vytvoření pevného spojení pánevních kostí ve stydké oblasti.

Poříze

Před koupí by sme se měli zamyslet: Proč si chceme morčátko pořídit? Budeme se o něj moct dostatečně starat? Co s morčátkem, když pojedeme na dovolenou? Chci morče na mazlíka nebo chov?...
Pokud si vše ujasníte a ste si jisti, že k pořízení nic nebrání směle do toho.
Morčátka se dají koupit ve zverimexech, ale bohužel v mnoha případech jsou nemocná nebo napadená parazity. Také nemůžeme počítat, že s takovým to morčátkem budeme chodit na výstavy a o čistokrevném chovu taky není řeč. Tato morčátka jsou ideální na mazlíky či hobby chov.
Další možností je přímo od chovatele. Žadný rozumný chovatel by vám neměl prodat nemocné morčátko. Dá vám o morčátko mnoho informací (narození, rodiče...). Můžete si od něj pořídit morčátko na čistokrevný chov, výstavy nebo jen na mazlíka.
Ještě je možnost koupit morče na burze, výstavě...

Ale ať si berem morčátko odkudkoli měli bychom dát pozor na:
minimální věk 4 týdny váha alespoň 250g
morče musí působit aktivně
pevné tělo (hubené a ochablé raději ne -> nemoc)
srts musí být lesklá bez lysin, parazitů
nos, oči a uši musí být čisté bez výtoku
chrup musí vypadat normálně
okolí řitního otvoru čisté (pokud je znečištěno trusem -> nemoc)

 

Krmení

Morčata jsou býložravci (živí se výhradně rostlinou potravou). Potrava morčeti zůstává v trávicích orgánech 2-7dní, proto je důležité dbát na správnou výživu. Hlavně na dostatek vit C.
Jídelníček morčete:
denně seno - pro morčata je velmi důležité potřebují ho k dobrému trávení
směs zrní- stačí podávat obden
denně čerstvá voda
podle období tak zelené krmení (tráva)
zelenina a ovoce - zdroj vit. C
větvičky z ovocných stromů na okus
občas trvdý chléb
 

Vitamíny

Látky důležité pro život a správnou látkovou výměnu. Při jejich nedostatku mohou nastat vážné poruchy zažívání a nemoci způsobené nedostatky vitamínů. Proto je důležité dbát na pestrou stravu!
Vitamin A
Důležitost pro: rozmnožování, vejcovody, růst, kůži, tkáně v ústech, nosní a krční dutinu,oční dutinu, střevní stěnu, dýchací trubici a obranný systém.
Nedostatek: zpomalený růst, náchylnost k očním chorobám, infekcím (hlavně dýchacích cest), kožním chorobám a také ochrmutí.
Zdroje: tráva, kadeřavá kapusta, mrkev, kukuřice, zelí a sušená zelená píce

Vitamin B
Je soubor vtaminů (B1, B2,...). Z nich nejdůležitější pro morčata jsou:
Vitamin B1 (thiamin): důležitý pro látkovou přeměnu, podporuje chuť k jídlu, zabraňuje nervovým chorobám.
Vitamin B2 (riboflavin): důležitý pro dobrou funkci enzymů při látkové výměně, důležitý pro správný průběh březosti. Nedostatek postihuje nervy a způsobuje ochrnutí.
Vitamin B6 (pyridoxin): důležitý pro látkovou výměnu a zpracování uhlovodíků.
VItamin B12 (kobalamin): podporuje účinek jiných vitaminů a aminokyselin. Zabraňuje chudokrevnosti a poruchám růstu, také důležitý pro dobrý vývoj plodů.
Zdroje: morče je schopno si tento vitamin vyrobit ve střevech za pomocí bakterií, zelená píce, luštěniny, mléčné výrobky

Vitamin C
Nejdůležitější vitamín pro morčata. Morče není schopno si tento vitamín samo v těle vytvořit. Tudíž je potřeba ho dostatečně doplňovat - pestrá strava, uměle přidáním do vody.
Nedostatek: morče hubne, špatně se pohybuje, ztrácí kondici, často leží na boku, aby si zadní končetiny odpočinuly, srst více přilne k tělu, oči ztrácí lesk, ztuhnutí a otoky kloubů, neschopnost se rozmnožovat, špatný růst, problémy s kůží a sratí, tvoření krevních sraženin -> chudokrevnost, záněty dásní, zabarvení a vypadávání zubů, náhlé umrtí samičky v pokročilém stádiu březosti nebo narození mrtvých či slabýcch mláďat, záněty střev, průjmy, dýchací problémy a nakonec smrt.
Zdroje: tráva, kadeřavá kapusta, zelí, brokolice, paprika, šípky, čekanka, petžel, pomeranč, mandarinka, kapustičky....uměle přidáváním do vody Celaskon, C-compositum, šípkový sirup...
Nedostatek vzniká hlavně jednostranou výživou. V některých případech je vitamin C zvláště dodávat:
březost
stres
cestování
odstav mláďat
častá změna prostředí

Vitamin D
Důležitost pro: dobrou látkovou výměnu vápníku a fosforu při tvorbě kostry, oplodnění a během březosti.
Nedostatek: měknutí kostí, nedostatek vápníku v kostech, ochrnutí končetin a rachitridu.
Zdroje: morče je schopno si tento vitamin tvořit samo v kůži vlivem ultrafialového zaáření slubečních paprsků. I přes to musí být v potravě obsažen. Hlavním zdrojem je zelenina.

Vitamin E
Důležitost pro: rozmnožování, imunitní systém, výživu rostoucích mláďat a dobrou fukci mozku.
Nedostatek: ochrnutí, problém rozmnožování a vývoje plodu, nervové choroby, též mozku, narušení svalů a vazů.
Zdroje: listová zelenina, kukuřice, pšenice

Vitamin K
Také soubor vitaminů stejně jako B.
Důležitost pro: srážlivost krve
Nedostatek: vnitřní a podkožní krvácení
Zdroje: morče si může tento vitamin vytvořit samo v tlustém střevě, přesto musí být v potravě obsažen. Zdroje zelené rostliny.

 

Minerály

Malé množství minerálů je nezbytný pro správnou fukci organismu. Morčata je přijímají z rostlin, které je získavají z půdy.
Nejdůležitější minerály jsou železo, draslík, mangan, zinek, vápník, hořčík, sodík, chlór, měď, jod, selen a kobalt.
Vápník a fosfor: důležité pro látkovou přeměnu a tvorbu kostí
Sodík: důležitý pro tělesné tekutiny, výskyt v krevním a mízním oběhu
Mangan: podporuje plodnost, nervovou činnost a dobrý zdravotní stav
Železo a měď: důležité při tvorbě hemoglobinu (krevní barvivo), který rozvádí po těle kyslík

 

Ubytování

Ubikace musí být vždy na místě kde není průvan, příliš vlhko a velké horko.
Ať už se rozhodneme pro jakékoli bydlení mělo by být dostatečně veliké. Minimální prostor na jedno morče je 40x50cm.
Klec: vzdušná lehce přenosná, vršek může posloužit i jako provizorní výběh na zahradě, umělý spodek se dá dobře vysprchovat ve vaně, na pletivo se dají dobře zavěsit napáječka, ale podestýlka hodně vypadává ven
Plastbox: lehce přenosný, podestýlka moc nevypadává, dobře se dá zavěsit napáječka, mohou se vysprchovat ve vaně, ale je zde špatná cirkulace vzduchu(pro skiníky nejideálnější)
Akvárium (terárium): morče je dobře vidět, podestýlka nevypadává, můžete mít rozměr jaký chcete, ale jsou težké a křehké -> špatná manipulace, komplikace se zavěšením napáječky
Podestýlka: nejčastěji se používají hobliny - dobře sají, levné; méně vhodné jsou piliny - jsou příliš prašné a dráždí morčátkům sliznice -> pšíkání, oční problémy..; dřevěné válečky, kukuřičné drtě...


Péče

Morčeti se musíme denně věnovat. Hlavně jestli nejeví nějakou známku nemoci...
Důležité je také umět správně morče zvedat. Vždy musíme morčeti podpírat rovnoměrně celé. Morče nikdy nezvedáme za kůži, těsně za hlavou nebo za hrudník.
Důležitá je také péče o chrup. Jelikož je morče hlodavec zuby u neustále dorůstají a musí si je obrušovat. Na obrušování jsou dobré větvičky z ovocných stromů, minerálná kameny, tvrdý chleba...
Dále musíme kontrolovat drápky zda nejsou přerostlé. Dlouhé drápky způsobují morčeti bolestivou chůzi a také způsobují kroucení prstů. Proto je nutné je pravidelně zastříhávat nebo umožnit morčeti si je někde pravidelně brousit. Př: dát do ubikace cihlu...
Neméně důležité je také pravidelné čištění ubikace. A alespoň jednou do měsíce řádně vydezinfikovat (př: Savo, ocet...). Při každém čištění řádně vymýt misku na zrní a napaječku.
Vodu musíme denně vyměnovat! Též odstraňovat zbytky nesnědené potravy zvláště zeléného krmení (mohlo by dojít k zapaření a následnému úhynu morčátka).

Péče o srst je též velmi důležitá. Pokud morče příliš pelíchá může to souvisest s vyskou teplotou okolí, mohou být v srsti cizopasníci a nesprávná výživa. U krátkosrtých plemen není péče nijak náročná, občas morčátko pročešem. U dlouhosrstých je to náročnější. Pravidelné česání, pokud máme morčátko na výstavy tak nás čeká i natáčení na papilony (papírové natáčky). Pokud je morčátko špinavé nebo ho potřebujeme zbavit vnějších parazitů je možno ho vykoupat, ale musíme dát pozor na to, aby se nám morčátko nenachladilo. Voda musí být vlažná! Ideální po koupeli ho vysušit fénem.

Rozmnožování

Pokud máme morčátko jen na mazlíčka není nutné, aby mělo mláďata.
Když se rozhodneme pro chov, měli bychom si uvědomit zda budeme moci zajistit mláďatům nový domov.
Důležité je se také ujistit zda máme samečka či samičku viz. Rady a nápady.
Dále jestli je samice zdravá, dostatečnou váhu min. 700g, má optimální věk 5-6měsíců POZOR:Samička musí mít své první mladé do 1 roku,mezi 7 a 12 měsícem věku dochází k vytvoření pevného spojení pánevních kostí ve stydké oblasti.
Samičky pohlavně dozrávají ve věku 8-10 týdnů, ale na mladé je příliš mladá. Není vhodné příliš brzké zabřeznoutí, neboť ještě není ukončen její tělesný vývoj a mláďata narozená takto mladé samičce by mohla být slabá.Sameček pohlavně dozrává ve věku 4-8 týdnů ideálně používat do chovu ve věku 3 měsíců.
Samička má každých průměrně 16-19 dní říji. Lze to snadno poznat na jejím chování pokud je ve společnosti ostatních morčat stačí jen jedno samička napodobuje samečka vrká, přešlapuje a snaží se naskakovat na své spolubydlící.

Březí samička nepotřebuje nijak zvláštní péči. Jenom musíte zvýšit přísun potravy, vitamínu C, B, A, minerálních látek. Samička je březí 58-72 dní a ke konci březosti by jste ji neměli brát příliš do ruky a pokud je to nezbytné, pak s velkou opatrností a musíte ji dostatečně podepřít zadeček. O druhé půlky březosti jsou již cítit pohyby mláďat, dost často i vidět. Před porodem pohyby ustávají (mláďata nemají v břiše už moc prostoru), ale nesmí ustat úplně! V tomto období je vhodné samečka oddělit jelikož samička několik hodin po porodu je schopna znovu zabřeznout.

Počet mláďat je různý od 1-6 (průměrně 2-3). Morčata se rodí již osrstěná, mají otevřená očíčka a dokonce před porodem se jim vyměňují mléčné zuby za trvalé. A do hodiny už pobíhají okolo maminy.
Porod je velice rychlý obvykle trvá 20-30min. Mláďata se rodí průměrně 5 min po sobě.
Dobré je mláďata po porodu zkontrolovat zda jsou v pořádku. Nemusíme se bát, že samička mláďata nechá. Již první den můžeme pozorovat jak mláďata ochutnávají potravu dospělých, ale mateřské mléko je pro ně nezbytné.
Samička kojí většinou 3 týdny někdy i déle. Ve 4 týdnech bychom měli oddělit samečky (mohli by již nakrýt samičky).
Ideální je, aby samička měla max 2-3 vrhy do roka.

Výstavy

Nejdůležitější je být členem Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. Pak mít morčátko, které odpovídá standardu. Na stránkách klubu si vybrat výstavu poslat přihlášku.
Jak morče připravit?
Asi tak týden před výstavou bychom měli morče připravovat. Prohlédneme zda nemá přerostlé drápky, kdyžtak zastřihneme, případně i našlapky. Zuby přiměřeně dlouhé, oči a uši zda jsou čisté bez výtoku. Srst musí být bez lysin, parazitů, slepenců ... Pokud cokoli objevíme raději morče na výstavu nebereme mohlo by onemocnět a následně uhynout nebo by nebylo posouzeno.
Vhodné je morče vykoupat, obzvláště u světlých je to nutnost. Koupeme ve vlažné vodě nepoužíváme lidské přípravky ideální jsou pro kočky či psi, dnes jsou k dostání i speciálně pro morčata. Morče důkladně namydlíme, ale pozor na oči, nos a uši! Důležité je zkontrolovat mazovou žlázu zda okolí není slepené, špinavé... pokud tak důkladně vymýt. Po opláchnutí morče nejlépe vysušíme fénem, u krátkosrstých stačí důkladné vytření do sucha, ale pokud je chladnější prostředí lepší je také vyfénovat. U dlouhosrstých je fénování nutnost, srst by jinak splsnatěla.
U morčat kde je vyžadována hrubší srst není dobré koupat těsně před výstavou, koupel zjemní srst.
U krátkosrstýcm morčat je důležité důkladné vyčesání uvolněných chlupů a též i protrhání dlouhých chlupů.
Dlouhosrstá jsou na přípravu náročnější. Česání je samozřejmostí, Idelní dát papiloty, natáčky, skřipečky či gumičky, aby nedošlo k znečištění, okousání či zamotání srsti.
Dále budeme potřebovat potvrzení od veterináře. Proto je nutné den před výstavou zajít za vaším veterinárním lékařem, aby vám vystavil potvrzení. A pak už nic nebrání a hurá na výstavu.
Posuzuje se:
Typ a stavba - morče musí působit pevným, silným a kompaktním dojmem, ale nesmí být tlusté, široká hlava, krátký silný krk, široký hrudník a lopatky dobře osvalené, hřbet je široký a pevný, zadní část plná a oblá, na předních tlapkách 4 prsty a na zadních 3 prsty zakončené drápy, dvě mléčné žlázy, dva hlodáky
Váha - ideální váha je 800-1300g, minimální váha do třídy mladých je 500g, do třídy dospělých 700g
Srst - hustá lesklá, působí zdravě a celistvě bez vnějších parazitů, délka zálečí na plemeni
Hlava, oči, uši - hlava je silná a široká, nosní partie zaoblená, tváře plné a dobře vyvinuté; oči jsou velké, široce posazené , jasné a trochu vystouplé; uši na hlavě nízko posazené, velké a klopené dolů, okraje jsou hladké, uprostřed je malá vlnka
Specifika plemene
Specifika barvy a kresby
Kondice - v dobré výživném stavu, zdravé, bez projevů onemocnění, bez poranění a vnejších parazitů, čistá srst bez splsňatění, drápy správně zastřižené, chodidla bez zranění a zrohovatělých nárůstků, srst nesmí být naolejovaná, nagelovaná, natužená či nabarvená.

 
 

 

ANGLICKÝ REX

Rexíci byli vyšlechtěni před několika lety v Anglii. A ačkoliv toto plemeno neexistuje dlouho, je známé po celém světě a jeho obliba neustále stoupá. Rexové se mohou vyskytovat ve všech možných barevných kombinacích - jednobarevní, dvou a vícebarevní, barvy aguti, dalmatinci, himalájci ...
A i když vypadají velice podobně, s americkými teddy nejsou geneticky příbuzní.

A TOTO JE POPIS IDEÁLNÍCH REXŮ: mají mít masivní a svalnaté tělo. Žádaný je velký, silný a kompaktní tvar těla. Jsou krátcí a širocí, s krátkou výraznou šíjí. Plece jsou vyšší, širší a pěkně svalnaté. Hruď má být široká a plná, hřbet krátký, široký a rovný. Hlava široká a tupá, při pohledu ze strany je nos zahnutý ("římský profil"), oči a uši daleko od sebe. Oči jsou velké a vypouklé. Neosrstěná ouška jsou šikmo nasazená, ohnutá dolů, uprostřed mají vlnku. Končetiny jsou krátké, rovné a silné. Na předních nohou jsou 4, na zadních 3 prsty. Zadní končetiny mají být zakulacené, svalnaté, nesmí být vidět kosti.


VĚTŠINOU jsou rexové větší a těžší plemeno než ostatní, váha se pohybuje v rozmezí 1000-1400g, i když těžší samci (1500-1600g) nejsou vyjímkou. A díky tomu, že mají odstávající srst, vypadají opravdu mohutně.

SRST = nejdůležitější znak rexů. Má být velmi tvrdá, krátká, hustě kudrnatá a elastická. Délka srsti je cca 2,5cm, na hlavě a na břiše bývá kratší než na ostatních částech těla. Čím je srst hustější, tím lepší. Ideální srst je u rexů zřídka k vidění: měla by u dospělých zvířat kolmo odstávat na celém těle, měla by být obzvláště kudrnatá na břiše a zadních nohou.
Z požadovaných vlastností se délka a hustota srsti dá poznat už na mladých jedincích, ale struktura, elasticita a především tvrdost se vyvíjí především s věkem. To trvá až 18 měsíců, než se dás určitostí říci, že se srst už nadále nebude měnit.
Genetický vzorec struktury srsti u rexů:
LL rr MM st st Sa Sa rx rx Fz Fz

POVAHOVĚ jsou rexové klidná, přívětivá, vyrovnaná zvířátka, která se na dění kolem sebe dívají až se stoickým klidem a nadhledem. Žádného cholerika mezi nimi nehledejte. Alespoň do té doby, než začnete šustit sáčkem plným dobrot. To se hned dožadují Vaší pozornosti.


REXOVÉ PROCHÁZEJÍ MNOHA FÁZEMI RŮSTU:

Narození - cca 3 týdny: Narodili se malí šampióni s měkkou zvlněnou "dětskou" srstí. Jsou z nich malé roztomilé kuličky, které se brzy dávají do zkoumání okolního světa.

3-6 týdnů: Stále jsou roztomilí, postupně se osamostatňují od matky. Ke konci období se začíná projevovat tvz. "natahovací fáze". Hlava se prodlužuje - rypatí a i celkově rostou více do délky než šířky.

6-12 týdnů: Prodlužování pokračuje - k popisu ideálního rexe mají opravdu móóóc daleko. V tomto období se také začínají prodávat a je někdy obtížné přesvědčit kupujícího, že toto je pouze dočasný stav :-). V tomto období se už dá určit délka a hustota srsti.

12-20 týdnů: V tomto období začíná nová srst nahrazovat dětskou. Je sice tvrdší, ale přesto stále polehává a vypadá plochá a špatná. Na první pohled to od minulého období nejsou žádné výrazné změny.

5-8 měsíc: Srst na plecích se výrazně zlepšuje. Od hlavy začíná pomalu odstávat od těla, ale po stranách těla je ještě položená. Také na zádech a břiše zůstává srst plochá. Většinou se dá posuzovat nanejvýš délka, hustota a drsnost srsti.

8. měsíc: Rex, u kterého se v tomto věku neprojevuje zlepšení srsti na plecích, nemá v budoucnosti moc šancí získat dobrou srst.

8-18 měsíců: Srst se začíná zvedat na zádech a bocích, ale jde to pomalu, pomaličku....

18 měsíců - 3 roky: Vývoj rexe je ukončen. Je dospělý a má tu nejlepší srst, jako kdy měl a mít bude.


ZÁVĚREM lze říci, že rexové jsou na chov těžké plemeno, které u nás prozatím není moc rozšířené. Rexům je třeba věnovat mnoho péče a trpělivosti. Trvá dost dlouhou dobu (až 2 roky) než je jedinec úplně vyvinutý a může se o něm stoprocentně říci, zda se hodí do chovu. A to vyžaduje širokou základnu, mnoho prostoru a času. Ale vyplatí se, nemyslíte?

 

 

ZDROJ

 

O plemenu skinny = vhodní pro alergiky

Tento druh byl vyšlechtěn v laboratořích v Kanadě, za účelem testování kosmetických přípravků.Jako první je v roce 1976 předvedla laboratoř Charles River´s Lab.Mají stejnou genetickou mutaci jako čínský chocholatý pes.Původně byla vyšlechtěna v bílé formě s červenýma očima (jako laboratorní potkani). Z laboratoří se tento druh dostal k chovatelům, kteří jej křížili s krátkosrstými morčaty.Spojením těchto morčat se rodí obyčejná morčata nebo genová skinny.





Co vznikne při křížení skinny:

skinny + skinny = 100% skinny

skinny + genový skinny = 50% skinny + 50% genový skinny

skinny + jakékoliv morče = 100 % genový skinny

genový skinny + genový skinny = 25% skinny+ 50% genový skinny+25% běžné morče



Skinny morčata získala své jméno podle svého nejvýraznějšího rysu- jsou BEZSRSTÁ, přesněji řečeno téměř bezsrstá. Obvykle mívají tvrdé kudrnaté chlupy na čumáčku, tlapkách a výjimečně také na zadečku.

Do Evropy byla tato morčata zavezena za účelem chovu teprve koncem minulého století a do širšího povědomí se dostávají až nyní.



Plemeno skinny oproti chlupatému morčeti nabízí hned několik výhod :

- vhodnější po stránce čistoty rodokmenu

- více inteligentní

- více komunikativní

- více aktivní

- vhodné pro alergiky (nemá srst, ) - nabízím zapůjčení morčátka na zkošku alergie.



Bohužel plemeno skinny přináší zároveň i několik nevýhod:

- větší citlivost na teplotní změny (chlad) a vlhkost

- citlivější na záněty očí

- horší ochraně před poškrábáním a zraněním

- redukované hmatové vousky okolo čenichu

- vyšší cena pořízení (obvykle 500-1 500 Kč za jednoho podle vzhledu a standardu)



Péče o skinny

Péče o toto plemeno je trochu náročnější než u běžného morčátka. Především proto, že nemají srst, která by je chránila. Vyžadují teplejší místo, teplota nesmí klesnout pod 21`C a také nesmí být v průvanu. Nejlepší je umístit ubikaci na světlé teplé místo, kde není průvan a zároveň to není blízko radiátorů. Jako podestýlka se mi osvědčily neprašné hobliny od firmy PAN MALINA.

Pro skinníky někdo používá plastboxy, udrží lépe teplo, ale já jsem zvyklá používat klece, které dle potřeby ze tří stran obložím dekou nebo jiným materiálem tak , aby nebyli skinníci v průvanu.

Skinníci maji radi měkké vlněné pelíšky, ve kterých si mohou hovět .Pokud jim do něj dáte kousek měkkého hadříku např. fleece, rádi se do něj zachumlají, alespoň moje skinny Gemma to miluje.

Pokud budete v létě brát skinny ven nebo někam na místo kam svítí sluníčko, je dobré je natřít opalovacím krémem s UV filtrem. Mají citlivou pokožku. Když se Vám bude zdát jejich pokožka suchá a šupinatá je dobré ji kdykoliv během roku promastit buď olivovým olejem nebo jemným dětským krémem. Dobré je použít PANTENOL ve spreji nebo Panthenolovou mast.



Pití: napáječka- každý den je potřeba napáječku vymýt a dát morčátku převařenou vodou s přidáním C-compositum ( Vitamín C je pro morčátko velmi důležitý, ale neumí si ho samo vyrobit, proto je nutné tento vitamín uměle dodávat)

Vitamíny : Pro správný vývoj morčátka je důležitý dostatek vitamínů, především vitamínu C, u kojících samic, nebo nemocných, či oslabených morčátek přidávám do zrní či pití Glukopur.

Potrava: stejná jako u běžného morčete, hlavním zdrojem je tedy vláknina v podobě sena či trávy, dále pak vhodná zelenina (okurka, paprika, mrkev, rajče, čínské zelí, petržel, celer, jablka , banán, granule zrní....

Péče o kůži: Kůži skinny morčátek je v případě suché kůže dobré natřít B-panthenem (mast) nebo Panthenol spray.

Nemoci a paraziti: zatím jsem se setkala s blíže neurčeným typem roztočů, na který pomohlo injekční podání Biomectinu nebo Ivomecu.Tento proces je nutné po 14 dnech zopakovat a pak by mělo být zvířátko celý život odolné. Pokud nepřijde nakažené nové zvířátko do chovu nebo se nenakazí z podestýlky, mně bylo doporučeno hobliny na chvíli strčit do vyhřáté trouby.(Nyní, co používám hobliny PAN MALINA, už to ani není potřeba a zířátka jsou ok.

Léčiva a vitamíny vhodné pro morčátka: Framykoin, Hylak, Marbocyl (atb), Panthenol spray, C vitamín, Glukopur., sirup na kašel -mateřídouškový, na podporu imunity- echinaceový sirup, měsíčková mast, Otifree, Otibiovin, Enrobioflox, Prurivet, Betadyna mast i roztok, Opthalmoseptonex, Ocu flash a Cevaderm, Tobrex, Vitamín A-POS,Heparoid, Tobradex, Maxitrol, Bactroban,Atropin POS 0,5%, Kanamycin-POS, Hypotears gel,Ciplox,